top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Malham cz.3 - Gordale Scar - Moje_podroze_ukGordale Scar to ogromny wąwóz, a jego prawdziwy rozmiar jest widoczny dopiero po przejściu przez pole i kemping Gordale . Dostęp: otwarty przez cały rok, dobra ścieżka prowadzi z drogi do Gordale Scar, a stroma wspinaczka (po strumyku) prowadzi do Malham Moor, a następnie do Malham Tarn (uwaga: w tym miejscu dostępny jest bardzo ograniczony parking, lepszy parking jest w Yorkshire Dales National Park Authority Car Park lub w wiosce i idąc ścieżką Janet's Foss w kierunku Gordale Scar.


Rozmiar: Gordale Scar to ogromny wąwóz, a jego prawdziwy rozmiar jest widoczny dopiero po skręceniu za rogiem w prawą stronę po przejściu kamykową ścieżką. Przez skałę spływa wodospad, można wspiąć się na ten wodospad (ścieżka do Malham Tarn) po suchej lewej stronie, ale ostatnio skała obsunęła się i dojście jest bardzo ograniczone , za wyjątkiem ulewnych opadów deszczu, wtedy wodospad staje się jeszcze bardziej spektakularny. Gordale Scar był źródłem inspiracji dla wielu dzieł sztuki i literatury, a także pojawił się w wielu spacerowych książkach. Wapień i Tufa są cechami Gordale Scar i okolic, a Tufa tworzy się na wapiennych skałach, Tufa jest tworzona przez opady wody bogatej w węglan wapnia. Limestone Clints (bloki wapienia) i Grykes (luki) tworzą unikalne siedlisko dzikiej przyrody lub mikroklimat dla rzadkich dzikich kwiatów i paproci, takich jak szczaw leśny, Herb Robert, Spleenwort i Wall Rue.
Trasa jest bardzo prosta więc nie ma problemu żeby tu trafić ale trzeba wiedzieć że aby dojść do Gordale Scare trzeba przejść koło wodospadu Janet's Foss i pójść ścieżką dalej prosto. Dojdziemy do mostku przez który trzeba przejść i następnie skręcić w lewo w "Priwate Camside Area"Postcode na dojazd bezpośrednio do pola kampingowego:

Gordale House, Malham, Skipton BD23 4DL
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

No se pudieron cargar los comentarios
Parece que hubo un problema técnico. Intenta volver a conectarte o actualiza la página.
bottom of page