top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Kirham Priory English Heritage North Yorkshire


Ruiny Kirkham Priory położone są nad brzegiem rzeki Derwent, w Kirkham, North Yorkshire, Anglia. Klasztor augustianów został założony w latach dwudziestych XII wieku przez Waltera l'Espec, pana pobliskiego Helmsley, który również zbudował opactwo Rievaulx. Klasztor poddano 8 grudnia 1539 r. Podczas kasaty klasztorów.


Legenda głosi, że Kirkham zostało założone na pamiątkę jedynego syna l'Espec, który zmarł w pobliżu w wyniku spłoszenia jego konia przez dzika. Obszar ten był później używany do testowania pojazdów desantowych D-Day i odwiedził go Winston Churchill. Ruiny znajdują się obecnie na liście I stopnia i są planowanym zabytkiem pod opieką English Heritage.


Ruiny bramy Ruiny stróżówki Kirkham Priory. Na kamiennych herbach widoczne są herby poszczególnych dobroczyńców Gatehouse of Kirkham Priory, zbudowany ok. 1290-95, jest okazem średniowiecznej architektury angielskiego gotyku. Jest to rzadkie przetrwanie takiego stróżówki, porównywalne z tym z Butley Priory w Suffolk. Ma szeroki łuk ciągłych listew z żabkowym szczytem biegnącym do okien, z rzeźbami św. Jerzego i Smoka po lewej stronie oraz Dawida i Goliata po prawej.


Nad łukiem znajduje się Chrystus w spiczastej owalnej wnęce, a poniżej dwie figury św. Bartłomieja i św. Filipa w niszach. Istnieje również wiele herbów z herbami różnych dobroczyńców klasztoru, w tym herb de Ros, Scrope, de Forz, Vaux, FitzRalph i Espec (3 koła wozu, każde z 6 szprychami). Obecnie pieczę nad tymi ruinami pełni English Heritage Kto ma kartę EH wstęp w ramach abonamentu. Address: Malton Ln, York YO60 7JS
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page