top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Hull - Yorkshire #moje_podroze_uk


Miasto morskie Kingston-Upon-Hull, zwykle znane po prostu jako Hull, leży na północnym brzegu Humber, ujścia rzeki, które przecina East Yorkshire z Morza Północnego. Miasto zostało założone w 1292 roku przez Edwarda I jako "Wyke-upon-Hull", a w rzeczywistości obejmuje oba brzegi małego Rzeka Hull, która wpływa do Humbera tutaj. Ufortyfikowany po otrzymaniu królewskiej karty w 1299, Hull pozostaje ważnym portem i ruchliwym centrum handlowym dla regionu.

Chociaż miasto nie ma katedry, kościół Świętej Trójcy jest znanym miejscem pochodzącym z XIV wieku. Hull jest domem dla Dzielnica Muzeów i oferuje wiele światowej klasy atrakcji turystycznych, w tym Wilberforce House, Hull and East Riding Museum i Muzeum Morskiego. Tętniące życiem miasto uniwersyteckie i popularny cel kulturowy, Hull został wybrany jako Brytyjskie Miasto Kultury na rok 2017.Co warto zobaczy w Hull

1 Hull Maritime Museum and the Museum Quarter

Hull Maritime Museum i Dzielnica Muzeów Haydn Blackey

W dawnych dokach portowych i integralnej części Dzielnicy Muzeów w mieście, Muzeum Morskie Hull bada miejskie dziedzictwo morskie poprzez modele, obrazy i sprzęt wędkarski. Jego eksponaty sięgają od epoki brązu po dzień dzisiejszy i obejmują dziedzictwo wielorybnictwa w Arktyce, rybołówstwo na Morzu Północnym i handel morski.

Inne miejsca dziedzictwa morskiego do odwiedzenia w Dzielnicy Muzeów to między innymi trawler boczny Hulla Arctic Corsair, tak dobrze jak Odrzuć Lightship. Koniecznie spędź czas na poznawaniu miasta historyczny port także, które w średniowieczu rozciągało się między mostem Drypool a Humber. Dziś eleganckie jachty cumują w przystani w dawnym porcie Humber and Railway Dock i Princes Quay.

Adres: Queen Victoria Square, Hull


2 Zabytkowa ulica High Street i dom Wilberforce

Historyczne High Street i Wilberforce House John Lord

25 High Street, miejsce narodzin Williama Wilberforce'a, jest obecnie muzeum z ciekawymi eksponatami z XVIII i XIX wieku. Wilberforce był sławny w swojej opozycji do niewolnictwa, a muzeum mówi historia transatlantyckiego handlu niewolnikami do jego zniesienia.

Podczas zwiedzania okolicy koniecznie odwiedź Nr 23 i 24, dwa gruzińskie domy z pięknymi przykładami mebli z epoki. Kolejnym wspaniałym starym domem jest Maister House, dawny dom kupca zbudowany w 1744 roku w stylu późnego renesansu z fasadą w stylu palladiańskim i piękną balustradą z kutego żelaza. Również na High Street znajduje się Blaydes House (nr 6), kolejna odrestaurowana nieruchomość kupiecka z tego samego okresu.


3 The Hull and East Riding Museum

The Hull and East Riding Museum Beverly Cottrell

Muzeum Hull and East Riding Museum opowiada historię tego regionu od jego geologicznych źródeł w okresie kredy do jego osiedlenia około 10 000 lat temu. Położony w dzielnicy muzeów, ta popularna atrakcja jest domem dla słynnych Hasholme Logboat, późnośredniowieczny statek z epoki żelaza pochodzący z 400 rpne, a także celtyckie ekspozycje, znakomita kolekcja prehistorycznych Mortimerów Mortimer, rzymskie mozaiki i artefakty anglosaskie.

Warto też odwiedzić, Muzeum Transportu Streetlife Mieści wiele ciekawych eksponatów i kolekcji prezentujących około 200 lat historii transportu Hull. Ciekawe rzeczy do zrobienia tutaj to jazda zabytkowych tramwajów, odwiedzając domy i sklepy z lat czterdziestych i konne przejażdżki bryczką.

Adres: ulica High Street 36, Hull

Oficjalna strona: www.hullcc.gov.uk/portal/page_pageid=221,631546&_dad=portal&_schema=PORTAL4 Humber BridgeHumber Bridge

Humber Bridge został otwarty w 1981 roku i zyskał uznanie dzięki harmonijnemu połączeniu technologii i estetyki. Na 4,954 stóp od końca do końca, jest to drugi najdłuższy most wiszący na świecie bez kolumn wspierających i oferuje wspaniałe widoki na Humber z deptaka.

Będąc tam, poznaj Viking Way, 140-kilometrowy szlak spacerowy zaczynający się od mostu i prowadzący do lasu Lincolnshire, kończący się w Oakham (jest tam także 17-milowe przedłużenie niedaleko Woolsthorpe, prowadzące do Melton Mowbray). Warto również sprawdzić to Tidal Surge Barrier, zbudowany w celu ochrony starego miasta przed wysokimi wodami, a miesięczny targ niedzielnych rolników odbywa się w jego obszarze widokowym w Hessle.

Adres: Ferriby Road, Hessle, East Yorkshire

Oficjalna strona: www.humberbridge.co.uk


5 The Deep Aquarium
The Deep to odważnie zaprojektowane "podwodne", z głównym czołgiem, który leży głęboko pod ziemią, co czyni go najgłębszym takim akwarium w Europie. Równie wyjątkowe są wspaniałe możliwości oglądania z jego spektakularnej szklanej windy i tunelu spacerowego, z widokiem na 6500 ryb akwariowych, w tym rekiny i płaszczki. Koncentrując się na ochronie, Deep oferuje wyjątkową mieszankę życia morskiego, interaktywnych wyświetlaczy i audiowizualnych prezentacji opowiadających fascynującą historię oceanów na świecie. (Gorąca wskazówka: Aby dodać dreszczyk emocji, czas na wizytę zbiegnie się z zawsze ekscytującymi karmiącymi rybami szaleństwami).


6 Galeria sztuki Ferens

Nowo wyremontowany i ponownie otwarty w 2017 roku, Ferens Art Gallery zawiera ważne prace Fransa Halsa, Canaletta i Johna Constable'a, wraz z Williamem Hogarthem i Henry Moore. Na wystawie znajdują się również stałe kolekcje obrazów morskich, a także sztuki współczesnej. Jeśli podróżujesz z dziećmi, pamiętaj, aby spędzić czas w Galeria dla dzieci, gdzie młodsi goście mogą stworzyć własne arcydzieło.

Adres: Queen Victoria Square, Hull


7 Kościół Świętej Trójcy

Kościół Świętej Trójcy Adam Wyles / zmodyfikowano fotografię

W historycznym rynku Hull, Holy Trinity Church jest, według Guinness World Records, the największy kościół parafialny w kraju i może pomieścić zbór ponad 2200. Z uwagi na styl zdobiony i prostopadły, piękną wieżę i bogato zdobione okna w stylu gotyckim Święta Trójca otrzymała status Ministra od arcybiskupa Yorku w 2017 roku.

Adres: Market Place, Hull


8 Hands on History Museum

Ręce na Muzeum Historii przywołane przezfells / modyfikowane zdjęcia

W Elżbietańskiej Starej Szkole Grammar (1583) na południowy zachód od Kościoła Świętej Trójcy, to zabawne muzeum interaktywne zawiera fascynującą historię Hull i jej mieszkańców. Eksponaty obejmują wgląd w czasy wiktoriańskie; Historia Hull; i Galeria Egipska, domem dla 2600-letniej mumii i unikalnych replik skarbów króla Tutanchamona. Do słynnych uczniów szkoły należał William Wilberforce (1759-1833), jeden z najsilniejszych przeciwników handlu niewolnikami, a także wieloletni deputowany do Hull i Yorkshire.


Lokalizacja: South Church Side, Hull

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page