top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Yorkshire Dales - Hull Pot - zawalona jaskinia
Hull Pot leży po zachodniej stronie Pen-y-ghent, na północ od głównej ścieżki, Pennine Way, która prowadzi ze szczytu do Horton-in-Ribblesdale. Znajduje się on również blisko trasy Yorkshire Three Peaks i jest wart odwiedzenia.
W rzeczywistości jest to zawalona jaskinia. Dla spacerowiczów jest to imponujący otwór o wymiarach 91 metrów (300 stóp) długości, 18 metrów (60 stóp) szerokości i 18 metrów (60 stóp) głębokości. Trzeba uważać blisko krawędzi. Przy suchej pogodzie rzeczka Hull Pot Beck schodzi pod ziemię, zanim dotrze do krawędzi urwiska i ponownie wypływa na powierzchnię jako wodospad w samym urwisku. Woda następnie znika i ponownie pojawia się w Brants Gill Head, w niewielkiej odległości od Pennine Way i Ribble Way w pobliżu Horton-in-Ribblesdale. Przy bardzo deszczowej pogodzie strumień spływa przez krawędź do środka urwiska, tworząc spektakularny wodospad. W rzeczywistości znane jest to, że wypełnia go po brzegi wodą przelewającą się i spływającą po zboczu. Ciekawe miejsce warte zobaczenia bo same urwisko robi wrażenie .


Dojście jest stosunkowo proste . W miejscowości Brackenbottom jest kościół a na przeciwko kościoła jest PUB. Idąc wzdłuż PUBu mijamy po prawej stronie biały sklepik z pamiątkami i za nim jakieś 30 metrów jest Footpatch Pennie Way , który prowadzi prosto do Hull Pot.

Post Code : BD24 0EU

Parking koło PUB-u płatny 2f lub bezpłatnie na ulicy.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page