top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Whernside - Yorkshire DalesWhernside to góra w Yorkshire Dales w północnej Anglii. Jest to najwyższy z Yorkshire Three Peaks, pozostałe dwa to Ingleborough i Pen-y-ghent. Jest to najwyższy punkt w uroczystym hrabstwie North Yorkshire i historycznym West Riding of Yorkshire, którego szczyt leży na granicy hrabstwa z Cumbrią.

Wysokość 736 m n.p.m.


Najwyższa i najbardziej malownicza trasa prowadząca na szczyt.

Opiszę tutaj jedną z tras którą przeszedłem wraz ze znajomymi która prowadzi od Ribbenhead Viaduct aż do szystu góry.

Dystans: 12,5 km

Czas około 3-4 godziny


Samochód można zaparkować na drodze. Pobocze jest mocno utwardzone i przystosowane dla około 100 samochodów. Adres parkingu: LA6 3AU

Po zaparkowaniu idziemy do wiaduktu. Przechodzimy drogą obok wiaduktu i kierujemy się na górę.Idziemy dalej prosto mijając po lewej stronie mały wiadukt kolejowy i kierujemy się w kierunku budynku kolejowego przy torach.


Po przejściu obok budynków kolejowych idziemy dalej prosto tak jak prowadzi droga.

Po około 10 minutach dochodzimy do dwóch małych rzeczek które przecinają drogę i trzeba przez nie przejść. Nie sprawia to problemu pod warunkiem że nie było bardzo ulewnych deszczów :) .


Dalej droga prowadzi wzdłóż rzeki która wijąc się tworzy bardzo barwny krajobraz.Dalej mamy mostek do przejścia przez tą rzekę która zaczyna przybierać na rozmiarach w miarę jak spływają do niej odpływy z gór.


Idziemy dalej prosto aż dochodzimy do stopni wodnych . Bardzo przyjemny widok.


Idąc dalej prosto ścieżką możemy podziwiać zbocze góry Whenside.

W oddali po lewej stronie mijamy wspaniały wodospad.

Można do niego dojść tylko trzeba znaleść miejsce gdzie można przejść przez ogrodzenie.


My tym razem nie zeszliśmy do wodospadu ze względu na to naszym celem był szczyt góry a nie byliśmy pewni pogody. Dalej droga już prowadzi dosyć ostro pod górę na sam "grzbiet" góry.


Gdy dojdziemy do rozwidlenia dróg to przechodzimy przez ogrodzenie specjalnym przejściem i dalej kierujemy się już w kierunku szczytu.

Z tego miejsca mamy cudowny punkt widokowy na Ingleborough i Pen-y-ghen (w oddali)

Cudne miejsce.


Dalej droga prowadzi już prosto na sam szczyt a widoki im wyżej tym piękniejsza okolica.

Niesamowity widok na stawik na dole.


Zbocze góry zaczyna być coraz bardziej strome ale nie ma żadnego problemu poza samym wysiłkiem fizycznym od wchodzenia pod górę :):)


Sam szczyt to już bajka :) Po lewej cudny widok na Ingleborough i Ribbenhead Viaduct a z drugiej strony na kolejne szczyty spowite we mgle. No cudo , to trzeba zobaczyć samemu.


No i sam szczyt no i tu mały problem bo dostępu do cokoła pilnują dwie blisko siebie osadzone betonowe płyty więc osoby niskie i grubsze będą miały wielki problem aby się tam dostać bo to jest jedyne przejście. Trochę to głupie no ale to jest ten najwyższy punkt góry i cel sam w sobie :)


No i można by rzec - po problemie ......otóż nie.

Jeśli pójdziemy dalej ścieżką jak na mapce to czeka nas niespodzianka. Zejście jest bardzo strome po kamieniach poukładanych w slalom. Nie ma się czego przytrzymać i trzeba niesamowicie uważać aby nie spaść bo jakiekolwiek pośliźnięcie się na tych kamieniach może źle się skończyć. Jak już się wejdzie na te kamienie to najczęściej nie ma odwrotu bo idą ludzie jeden za drugim a jest naprawdę wąsko. Nie mam na ten moment zdjęć bo nas na górze zastała ulewa i było bardzo ślisko a cały sprzęt rejestrujący odmówił posłuszeństwa.

Co dalej na dole. Jak już zejdziemy na dół kierujemy się w kierunku zabudowań gospodarczych i UWAGA skręcamy w lewo przez podwórko a nie w prawo na drogę !!

Przechodzimy przez gospodarstwo następnie przez pole i kierujemy się w na drogę w kierunku wiaduktu podziwiając po drodze piękne widoki. Po lewej Whernside , po prawej Inglegborough a na wprost Ribbenhead Viaduct cudownie !!!


Ok jedna rada jeśli nie idziecie z dziećmi a chcecie dreszczyk emocji to możecie zejść tą stromą stroną. Jeśli macie małe dzieci - nie radzę. Lepiej wrócić się z powrotem .

Trasa cudowna , widoki niesamowite. Bardzo polecam i sam nieraz tam wrócę.

Zobaczcie film bo pokazuje to co najlepsze.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários

Não foi possível carregar comentários
Parece que houve um problema técnico. Tente reconectar ou atualizar a página.
bottom of page