top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Treak Cliff Cavern - Peak DistrictFantastyczna jaskinia w Peak District.

Treak Cliff Cavern od pokoleń jest własnością rodzin Harrison i Turner. Kontynuujemy tradycję górnictwa i rzemiosła Blue John, które powstały ponad 300 lat temu i jako wyznaczone miejsce o szczególnym znaczeniu naukowym działamy jako powiernicy, opiekując się jaskinią i utrzymując ją dla przyszłych pokoleń.

Blue John Stone nie występuje nigdzie na świecie, ale pośród skał Treak Cliff Hill w Castleton. Blue John Stone jest teraz wydobywany tylko w dwóch jaskiniach: Treak Cliff Cavern i Blue John Cavern. Ten minerał, forma fluorytu w kolorowe paski, jest tak piękny, że był ceniony od setek lat. Uważa się, że nazwa „Blue John” pochodzi od francuskiego „bleu et jaune”, co oznacza „niebieski i żółty”. Inna teoria głosi, że nazwa „Blue john” została nazwana przez osiemnastowiecznych górników w celu oddzielenia niebiesko-fioletowego kamienia od siarczanów cynku, znanych lokalnie jako „black jack”.


Jaskinia od pokoleń jest udostępniona dla zwiedzających.

Do jej największych zalet należy to że nie chodzi się z przewodnikiem, nie ma zorganizowanych wycieczek. Całą jaskinię zwiedza się samemu.

Ale po kolei.

Nie kupuje się biletów w jaskini tylko online. Przy bookowaniu biletów trzeba najpierw wybrać dzień oraz jaki rodzaj biletów nas interesuje bo to decyduje o cenie.

Jeśli wybieramy standardowy bilet to cena wynosi:

za wejście pomiędzy godziną 10 a 16.50 wynosi :

12.50f adult (osoba dorosłą)

8.50 f młodzież pomiędzy 16 a 17 rokiem życia (ciekawe jak to sprawdzą)

6 f dziecko od 5 do 15 lat


Ale są też tzw bilety Early Bird czyli wczesnego wstępu pomiędzy godzinami 9.10 a 9.50 i wówczas bilety kosztują mniej i odpowiednio : 10f ,7f i 4.50 f

Oczywiście są to popularne bilety ze względu na niższą cenę.Na miejsce trzeba przybyć 15 minut przed wejściem planowanym jak ja wziąłem bilet na godzinę 9.50 a przyjechałem już o 9.30 to mnie wpuścili wcześniej do jaskini.

Przy wejściu trzeba pokazać wydrukowane potwierdzenie rezerwacji i musimy ściągnąć na telefon aplikację która poprzez bluetooch połaczy się z jaskinią.


No i możemy ruszać. Idziemy wyznaczonym korytarzem w ruchu jedno kierunkowym.

Gdy dojdziemy do jakiegoś głównego punktu włączamy na telefonie nazwę tego miejsca i możemy odsłuchać przewodnika który opowiada nam o tym miejscu.

Na tym zdjęciu jest zabawne wejście do jaskini.Korytarz na początku jest dość wąski i niski więc trzeba się poschylać ale bez problemu do przejścia. Po pokonaniu wielu schodów dochodzimy do pierwszego miejsca postojowego.Można sobie odsłuchać na komórce od przewodnika który opowiada o historii tego miejsca oraz co widzimy przed sobą.

Gdy sobie pooglądamy ruszamy dalej poprzez następny korytarz i dochodzimy do otwartej dużej jaskini z pięknymi skałami. Niesamowity widok, duża przestrzeń jest co oglądać.Idziemy dalej i wchodzimy do jeszcze większej jaskini tym razem ogromnej wolnej przestrzeni z pięknymi kolorowymi skałami.

Ładnie wszystko widać na filmie więc zachęcam do oglądania.

Czy warto ???

Na pewno tak bo cena jest niewielka, widoki wspaniałe , w sumie jest 4 różne miejsca do oglądania no i przejścia pomiędzy jaskiniami-miejscami.

Mamy całą godzinę dla siebie można chodzić dookoła ile się w zasadzie chce ale trzeba się zmieścić w godzinie. Nikt nie pogania można sobie filmować robić zdjęcia o detalicznie oglądać jaskinie.

Post code : Treak Cliff Cavern Ltd,

Buxton Road,

Castleton,

Hope Valley,

Derbyshire,

S33 8WP

Samochód można postawić w pobliżu jaskini przy ulicy.

Zachęcam do zwiedzania tego miejsca .


93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page