top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Tenby and Fort DJI MINI2 Walia


Zamek Tenby był fortyfikacją stojącą na cyplu oddzielonym przesmykiem od miasta Tenby w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Pozostała kamienna budowla pochodzi z XIII wieku, ale wzmianki o zamku pojawiają się już w 1153 roku. Jest to budowla II stopnia. Zamek, który znajdował się na skalistym cyplu, został założony przez Normanów podczas ich inwazji na zachodnią Walię w XII wieku. Na najwyższym punkcie cypla zbudowano kamienną wieżę, którą chronił mur kurtynowy. Mury posiadały bramę i kilka małych baszt od strony lądu. Mniejsza ściana morska otaczała pozostałą część terenu i plażę na zachodzie. Fort św. Katarzyny to XIX-wieczny fort Palmerston na wyspie św. Katarzyny w Tenby, Pembrokeshire, Walia Królewska Komisja Obrony Wielkiej Brytanii, którą Lord Palmerston założył w 1859 roku w odpowiedzi na domniemane zagrożenie inwazją cesarza Francji Napoleona III, zaleciła budowę fortu. Rozważając obronę Royal Dockyard w Pembroke Dock i kotwicowiska w Milford Haven, komisarze uważali, że istnieje niebezpieczeństwo desantu desantowego nieprzyjaciela na plaży na południowym wybrzeżu hrabstwa Pembroke, a następnie lądowego ataku na obiekty marynarki wojennej. Komisarze wyobrazili sobie łańcuch przybrzeżnych fortów artyleryjskich rozciągający się wzdłuż wybrzeża od Tenby do Freshwater West, obejmujący wszystkie potencjalne miejsca lądowania; ostatecznie zbudowano tylko ten fort w Tenby. Po wojnie fort został ponownie wycofany z eksploatacji i sprzedany miejscowemu prawnikowi, który wynajmował go różnym lokatorom, w tym autorowi Normanowi Lewisowi.
W 1951 roku został wpisany na listę zabytków klasy II *, ponieważ uznano go za „ważny fort morski z końca XIX wieku, wspaniale zbudowany i dobrze zlokalizowany”. Fort został ponownie sprzedany w 1962 roku, aw 1968 roku fort został otwarty jako ogród zoologiczny; w 1979 r. zoo przeniosło się do nowej siedziby, pozostawiając fort pusty. W maju 2015 r. Zarząd Parku Narodowego Pembrokeshire Coast zatwierdził wniosek o ponowne otwarcie tego miejsca dla publiczności ze względu na korzyści ekonomiczne, jakie przyniosłoby to temu obszarowi. Na miejscu oprócz renowacji fortu znajdowałby się spacer przyrodniczy, przystanie dla łodzi oraz punkty handlowe i gastronomiczne. Podczas planowanej renowacji fort był otwarty dla zwiedzających w weekendy w okresie wakacyjnym, w zależności od stanu pływów.
W 2016 roku na wyspie nakręcono „The Final Problem”, trzeci i ostatni odcinek czwartej serii serialu telewizyjnego BBC Sherlock . W sierpniu 2016 roku fort stanął w obliczu „niepewnej przyszłości” i został zamknięty dla publiczności.


Address:Bridge St, Tenby SA70 7BP

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page