top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Sandal Castle Wakefield West Yorkshire


Sandal Castle – zrujnowany średniowieczny zamek w Sandal Magna, dzielnicy miasta Wakefield w West Yorkshire, nad rzeką Calder. Był miejscem, w którym William Szekspir umieścił wstępne sceny jednej ze swych sztuk; zamek znalazł się też w anglojęzycznej dziecięcej rymowance. Zamki budowane przez zwolenników Wilhelma Zdobywcy były samowystarczalnymi warowniami, z których niektóre były punktami poboru podatków, inne kontrolowały większe miasta, przeprawy rzeczne lub przełęcze przez wzgórza. W pobliżu Wakefield zbudowano dwa zamki, jeden na Lowe Hill na północnym brzegu Calder i Sandal na południowym brzegu. Pierwsze zamki zostały prawdopodobnie rozpoczęte i ukończone na początku XII wieku przez Williama de Warenne, 2. hrabiego Surrey po tym, jak Henryk I nadał mu dwór Wakefield.Sandal i Lowe Hill były zamkami ziemnymi typu motte-and-bailey z drewnianymi wieżami na kopcu i podzamczem z drewnianymi palisadami i głębokimi rowami. Sandal jest zbudowany na naturalnym grzbiecie z piaskowca, Oaks Rock. Motte został podniesiony do 10 metrów (33 ft) z otaczającą go fosą o głębokości 7 metrów (23 ft). Tylko Sandal przetrwał i w XIII wieku donżon, mur kurtynowy i inne budynki zostały przebudowane na kamień, prawdopodobnie rozpoczęte przez szóstego lub siódmego hrabiego Warenne.Drewniane zamki motte i bailey były często przekształcane w kamień, jeśli były używane przez długi czas; Sandal jest szczególnie dobrym tego przykładem.


Kamienny donżon był okrągły z czterema wieżami, każda o wysokości czterech pięter; dwa z nich blisko siebie tworzyły bramę, a wschodnia wieża zawierała studnię o głębokości 37 metrów (121 stóp). W dwuściennej twierdzy na parterze byłyby wartowni, magazyny i pomieszczenia dla służby, wyżej główna sala, a na piętrze prywatne mieszkania. Pomieszczenia wieży posiadały garderoby (łazienki) wychodzące na zewnętrzne ściany donżonu[8]. Mur kurtynowy miał 6 metrów wysokości z chodnikiem na całej długości, otaczał podzamcze i dwukrotnie przekraczał fosę, aby dotrzeć do donżonu.
Barbakan w Sandal znajdował się na dziedzińcu; była to wieża trzykondygnacyjna z fosą naprzeciw dwóch wież bębnowych przy wejściu do donżonu, z których wszystkie powstały na początku lat 70. XII wieku. Barbakan z własną bramą i broną dodał dodatkową linię obrony między główną bramą wjazdową . Atakujący wchodzący do barbakanu musieli wykonać skręt pod kątem prostym, aby wejść do donżonu, który był chroniony mostem zwodzonym między wieżami bębnów. Schody z barbakanu prowadziły do ​​portu wypadowego. Podzamcze leżało na południowy-wschód od donżonu z główną bramą po stronie północno – wschodniej. Miał kształt półksiężyca, około 71 metrów (233 stóp) długości i 52 metrów (171 stóp) szerokości. Wewnątrz podzamcza znajdowała się studnia o głębokości 12 metrów (39 stóp) i dwa szyby wychodków, z których jeden ma głębokość 8 metrów (26 stóp).Ruiny były źródłem kamienia dla miejscowej zabudowy i stały się miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Ruiny zostały po raz pierwszy wykopane przez Towarzystwo Archeologiczne Yorkshire w 1893 roku. Bardziej szczegółowy projekt rozpoczął się latem 1964 roku i był współpracą między Wakefield Corporation, Wakefield Historical Society i University of Leeds. Ten projekt rozpoczął się jako eksperyment w edukacji dorosłych, ale z pomocą ponad stu lokalnych wolontariuszy przekształcił się w kompletne i rygorystyczne wykopaliska, które trwały dziewięć lat. Podczas wykopywania podzamcza archeolodzy znaleźli pozostałości narzędzi krzemiennych, co sugeruje, że obozowisko mezolitu istniało tam około 5000 lat p.n.e.W 2003 roku zapewniono drewniany chodnik, aby umożliwić dostęp do szczytu motte bez powodowania erozji. Około 100 m od zamku wybudowano centrum dla zwiedzających. Były rekonstrukcje historyczne i dni „żywej historii”, w tym upamiętnienie bitwy pod Wakefield i śmierci Richarda Duke of York i jego syna Edmunda. W lutym 2015 Wakefield Council ogłosił, że ze względu na ograniczenia budżetowe rozważa zamknięcie centrum dla zwiedzających lub skrócenie godzin otwarcia. Zamek jest zabytkiem planowym, co oznacza, że ​​jest „ważnym w skali kraju” historycznym budynkiem i stanowiskiem archeologicznym, które otrzymało ochronę przed nieautoryzowanymi zmianami. Jest to również zabytkowy budynek klasy II.


Wstęp wolny Address: Manygates Ln, Sandal, Wakefield WF2 7DS #sandalcastle#mytripuk#moje_podroze_uk


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page