top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Railway Museum - YORK


Narodowe Muzeum Kolei to muzeum w Yorku należące do Science Museum Group. Muzeum opowiada historię transportu kolejowego w Wielkiej Brytanii i jego wpływu na społeczeństwo. Jest to dom narodowej kolekcji pojazdów kolejowych o znaczeniu historycznym, takich jak Mallard, Stirling Single, Duchess of Hamilton i japoński pociąg-pocisk. Ponadto Narodowe Muzeum Kolei posiada różnorodną kolekcję innych przedmiotów z domowej książki kucharskiej używanej w domu George'a Stephensona do filmu przedstawiającego „kolejkę bez zatrzymywania się” opracowaną na potrzeby wystawy Imperium Brytyjskiego. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Europejskiego Muzeum Roku w 2001 roku.

W 2020 roku praktyka architektoniczna Feilden Fowles wygrała międzynarodowy konkurs na stworzenie nowego budynku Central Hall wartego 16,5 miliona funtów – kluczowego elementu głównego planu muzeum Vision 2025

Narodowe Muzeum Kolejnictwa ma na wystawie ponad 6000 obiektów, z których około 100 to lokomotywy lub tabor kolejowy, które opowiadają historię brytyjskiej innowacji kolejowej.


Jest to największe tego typu muzeum w Wielkiej Brytanii, które w roku finansowym 2018/19 przyciągnęło 782 000 zwiedzających i jest to największe na świecie muzeum kolejowe.Stała ekspozycja obejmuje „Pałace na kołach”, kolekcję salonów Royal Train od wczesnych pociągów królowej Wiktorii po te używane przez królową Elżbietę II do lat 70. XX wieku, w tym jedne z pierwszych kolei pojazdy mają być odstawione do konserwacji. Inne kluczowe eksponaty, które zwykle można zobaczyć w Yorku, to lokomotywa 1846 Furness Railway nr 3 „Coppernob” oraz bardziej nowoczesne ekspresowe parowozy pasażerskie London i North Eastern Railway Class A3 nr 4472 Flying Scotsman jego uproszczona siostra Class A4 nr 4468 Mallard i London, Midland i Scottish Railway Princess Coronation Class nr 6229 Duchess of Hamilton.Latający Szkot jest jednym z eksponatów przeznaczonych do eksploatacji w sieci Kolei Państwowych od czasu do czasu.


Muzeum sprowadziło na wystawę kilka głównych pojazdów: chińska lokomotywa klasy KF7 4–8–4, podarowana w 1981 r., została zbudowana w Wielkiej Brytanii, a wagon sypialny Wagons-Lits podarowany w 1980 r. był używany na nocnym promie Paryż-Londyn. Jedynym wyjątkiem od reguły eksponatów związanych z Wielką Brytanią jest japoński czołowy pojazd Shinkansen serii 0, który został podarowany muzeum przez West Japan Railway Company w 2001 r. i który obecnie stanowi część nagradzanej wystawy i jest jedyny pojazd Shinkansen na wystawie poza Japonią.


Wystawione pojazdy szynowe są od czasu do czasu wymieniane z innymi organizacjami, a przykłady nowobudowanych pojazdów z obecnej branży czasami odwiedzają muzeum na krótki czas.


Niektóre lokomotywy na wystawie w Narodowym Muzeum Kolejnictwa w York

Inne fizycznie duże eksponaty to Stockton i Darlington Railway Gaunless Bridge oraz kilka stacjonarnych silników wyciągowych używanych na pochyłościach kolejowych.


Wśród wielu innych dwu- i trójwymiarowych elementów kolekcji znajdują się urządzenia sygnalizacyjne, pojazdy drogowe, modele statków, plakaty, rysunki i inne dzieła sztuki[18], bilety, tabliczki znamionowe, mundury służbowe, zegary, zegarki, meble i wyposażenie firm kolejowych hotele, bufety i biura (w tym pieczęcie firmowe) oraz szeroka gama modeli, z których niektóre są eksploatowane na muzealnej kolejce modelowej w skali O (powstałej w 1982 r.).

Wstęp do muzeum jest całkowicie DARMOWY ale trzeba bilety zamawiać na stronie :


Po zamówieniu otrzymujemy potwierdzenie na telefon oraz na maila z kodem do zeskanowania w kasach.

Parking przy muzeum jest płatny ale jest najtańszy w całym YORK i wynosi:
OPENING TIMES

  • 10.00–17.00, Wednesday–Sunday


Adress do muzeum:

Leeman Rd, York YO26 4XJ
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page