top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

MALHAM - urocza wioska w Yorkshire DalesPost Code: BD23 4DA na parking


Malham to mała wioska w Pennines, w południowej części Yorkshire Dales. To ładne miejsce, otoczone wapiennymi murami z suchego kamienia i strumieniem biegnącym przez środek wioski.

Wioska jest bardzo znanym i atrakcyjnym miejscem pieszych wycieczek . Mamy tu punkt informacyjny National Trust, kawiarnie , sklep z pamiątkami, dwa klimatyczne PUB-y, kuźnę kowala która jest udostępniana w okresie letnim jako atrakcja turystyczna. Obszerny parking na dużoooo samochodów jest płatny 4f od samochodu. Można postawić też bezpłatnie wzdłuż drogi ale miejsca jest na kilka samochodzów więc najczęsciej są zajęte.


Malham ma utworzone kilka tras pieszych do odkrywania tego miejsca.


Walk 1: Malham Landscape Spectacular 7.125kms (4.5 miles),

Walk 2 : Malham Cove, Dry Valley, Malham Tarn and Pikedaw 12.25kms (7.6 miles),

Walk 3 : Janets Foss, Weets Top, Calton, Airton and Hanlith 13 kms (8 miles),

Walk 4 : Malham, Kirkby Malham, Airton, Hanlith 9 kms (5.6 miles),

Walk 5 : Malham, Hanlith, Kirkby Malham, Accraplatts, Malham 5.9 kms (3.6 miles).


Część tras się pokrywa ze sobą ale w pewnym momencie drogi (a raczej ścieżki) się rozchodzą i każda trasa ma inne walory widokowe do podziwiania i napawania soczu dziką przyrodą. Trasy nie są zbyt rudne ale czasem trzeba się trochę powspinać, więc wyprawa z dzieckiem w wózku lub w "szpilkach" odpada. Tu trzeba mieć solidne buty do chodzenia po nierównym terenie. Jest to niezykle malownicze miejsce z pięknym wodospadem Janet Foss, wysokimi skałami Malham Cove oraz długą wycieczką do Malham Tarn nad jezioro.

Jeszcze nie udało mi się na odwiedzenie wszystkich tras ale muszę kiedyś się wybrać.

Opiszę tu najbardziej popularne miejsca gdzie trasa nie jest zbyt wymagająca a jest atrakcyjna.


MALHAM - JANET FOSS
Na tym zdjęciu było mało wody bo było bardzo ciepło , więc wodospad jest nieduży.A to ten sam wodospad w innym okresie czasu.


Do wodospadu idzie się wzdłóż rzeczki bardzo obszernym i równym deptakiem pomiędzy polami. Droga jest rózna ale co jakiś czas jest przejście przez które przejdzie tylko jedna osoba dlatego nie da się tam pojechać z wózkiem dziecięcym.

Sama droga jest prosta i atrakcyjna . Idzie się wzdłóż rzeki pomiędzy polami

Trasa ma około 4.5 km i prowadzi przez pola i las.
Po około 3 km dochodzimy do Janet Foss czyli wodospadu.


No ok to gdzie pozostałe 1,5 km !!

Otóż gdy wejdziemy za wodospad to dojdziemy do drugiej wioski gdzie najczęściej stoi wóz z lodami i napojami (taka mała nagroda za wytrwałość)


Gdy pójdziemy wzdłóż drogi i skręcimy na pole kampingowe to znajdziemy się w takiej cudownej sceneriiIdąc tą ścieżką wchodzimy pomiędzy skały w miejsce zwane Gordale Scar. To wapienny wąwóz. Zawiera dwa wodospady i ma wystające wapienne skały o wysokości ponad 330 stóp. Wąwóz mógł powstać z topniejących lodowców lub zawalenia się jaskini.
Tam na górę można się wspiąć po skałach i tam jest kolejny wodospad.

Można tę górę obejść bokiem i wspiąć się na wzgórze w mniej karkołomny sposób no ale co kto lubi :):)
Miejsce jest absolutnie niesamowite, przepiękne . Jak widać pionowa skała doskonale nadaje się do trenowania wspinaczek górskich.Niesamowite miejsce gdzie się "czuje" jak potężna jest przyroda a człowiek mały :)20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page