top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Malham cz.2 - Waterfal Janet's FossJanet’s Foss był używany jako naturalne kąpielisko dla owiec dla lokalnych rolników, miejsce rodzinnych kąpieli , uroczystości i spotkań. Prawdopodobnie był domem Jennet - królowej wróżek, mieszkającej w jaskini za wodospadem lub (prawdopodobnie) w drugiej małej jaskini po prawej stronie. Wodospad Janet's Foss i spacer z wioski są opisane w wielu znanych książkach . Sam wodospad zawiera osady Tufa tworzące się na skałach za wodospadem, Tufa jest tworzona przez opady wody bogatej w węglan wapnia. Piękno samego wodospadu i krążące legendy o Królowej Wróżek Jannet przyciąga turystów i forografików. Podobno kąpiel w wodach tego wodospadu dodaje młodości więc wielu śmiałków kąpie się mimo lodowatej często wody.


Trasa:

Droga z Malham do Janet's Foss jest bardzo prosta i nie wymaga znajomości terenu.

Trakt jest ubity i równy. Czy można tam zabrać wózek??

W zasadzie można ale trzeba go przenosić przez bramki "dla zwierząt" bo są tak zrobione że przechodzi tylko jedna osoba. Jeżdżą tam też na rowerach i tez je przenoszą ponad murkiem.

Idziemy w wzdłóż kościoła i skręcamy przy drogowskazie na niewielki mostekPo przejściu na drugą stronę mostku skręcamy w prawo i idziemy ubitą szeroka drogą aż do samego wodospadu. Nigdzie nie skręcamy.Idąc tą droga dochodzimy do skraju lasu i tu jest informacja że jest to teren rezerwatu National Trust


Idziemy dalej prosto już węższą drogą leśną i mijamy wapienne skały.

Idąc dalej dochodzimy do celu naszej wycieczki czyli do samego wodospadu.

Droga prosta i łatwa do przejścia nawet z małymi dziećmi.


Początkowa część drogi to Malham National Centre gdzie znajduje się parking:

Chapel Gate, Malham BD23 4DA

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Kommentare


Jarek Malinowski
Jarek Malinowski
06. Mai 2021

😀

Gefällt mir

Jarek Malinowski
Jarek Malinowski
06. Mai 2021

Piękny wodospad Janet's Foss

Gefällt mir
bottom of page