top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Lud's Church - Peak District

Zaktualizowano: 14 mar 2021Lud’s Church to głęboka, porośnięta mchem przepaść pełna historii, mitów i ciemnej zieleni, gdziekolwiek spojrzysz; a zejście po kamiennych schodach w głąb rozpadliny jest ucieczką do innego świata… W pobliżu Roaches in Leek i przez las Staffordshire’s Back Forest znajduje się kościół Lud’s. Głęboka na 18 metrów przepaść utworzona w piaskowcu, spowodowana przez gigantyczne obsuwisko ziemi, które na przestrzeni wieków było pokrywane od góry do dołu żywym mchem. To sprawia, że ​​cały wąwóz jest wyjątkowy , wilgoć, ciemnozielony kolor wydaje się prawie niewiarygodny. Odkrywanie nie zajmuje dużo czasu, ponieważ ma ona tylko 100 metrów długości, ale możesz spędzić wieczność na badaniu każdego zakamarka .

Lud’s Church jest interesujący nie tylko z punktu widzenia przyrody, ale jest również znany ze swojej historii, ponieważ w XV wieku był używany jako tajne miejsce kultu dla ludzi, którzy w przeciwnym razie byliby ścigani. Ludźmi używającymi tej głębokiej przepaści jako kościoła byli Lollardowie, wyznawcy wczesnego reformatora kościoła i tak zwanego „heretyka” Jana Wiklifa. Oprócz historii religijnej Luds Church, z tym obszarem wiążą się również mity. Jednym z nich jest to, że Robin Hood i Friar Tuck podobno przebywali w szczelinie, ukrywając się przed władzami. Cofnięcie się bardziej w głąb historii Lud's Church to mit, że przepaść została stworzona przez paznokieć diabła, który zeskrobał części ziemi. Do kościoła Lud's można dostać się przez Roaches, Back Forest i przez Gradbach.

W wiosce Granbach jest specjalny parking samochodowy, ale jest niewielki i mieści około 35 samochodów . Miejsce to jest bardzo popularne i często odwiedzane dlatego trzeba się tu wybrać dosyć wcześnie. Ja byłem o 9.30 i już parking był pełen i musiałem się wycofać do wioski. Zostawiłem samochód w górnej częśći drogi dojazdowej przy rzece ale tak aby mógł stać na poboczu a nie na jezdni. Gdy wracaliśmy stało dużo samochodów na drodze (nie na poboczu) co bardzo utrudniało ruch w dwie strony ale podobno przyjeżdża Straż z Counsilu i wlepia mandaty za parkowanie na drodze. Tą informację podał mi ktoś na Facebooku ale osobiście togo nie sprawdzałem.

Gdy już zaparkujemy nasz środek transportu możemy wyruszać na wyprawę do Lud's Church......no tak tylko którędy ???

Trzeba wrócić do "głównego" parkingu i pójść drogą wzdłóż niego.

Droga nas zaprowadzi do Granbah Mill . Jest to zajazd z miejscami hotelowymi oraz kawiarnią. Można tam sobie zrobić mały piknik, napić się kawy lub pójść dalej.

Gdy pójdziemy wzdłóż tego znaku zobaczymy taką oto furtkę która prowadzi na zewnątrz.


Idziemy dalej polną ścieżką (dosłownie ścieżką) tak około 10-15 minutaż dojdziemy do rozwidlenia tej ścieżki, wtedy trzeba przejść przez przejście w murku w kierunku Danebridge

(uroczy mostek położony nad uroczą rzeczką)Dla co niektórych przygoda z Lud's Church kończy się w tym miejscu bo polana jest ładna, rzeczka urokliwa i można sobie pochodzić po kamyczkach a dalsza droga wiedzie stromo pod górę do lasu więc niektórzy tu kończą swoją przygodę :)


Oto dalsza droga pod górę i w las. Droga leśna jest naprawdę urokliwa bo to taki "porządny" kawał lasu.
Idziemy cały czas prosto aż dochodzimy do skalnej formacji.

Warto ją spenetrować z każdej strony bo są fajne zakamarki i nawet mini wąwóz który wygląda naprawę fajnie.
Teraz bardzo ważna informacja , stojąc tyłem do tych skał widzimy drogowskaz gdzie dokładnie jest pokazane gdzie trzeba skręcić żeby trafić do Lud's Church (żółty szlak).

Jeśli pójdziecie wzdłóż głównej drogi to wyjdziecie na zewnątrz lasu i to będzie zła droga ( ja tak poszedłem aż do drogowskazu że Lud's Church jest w drugą stronę )

Przy tym drogowskazie trzeba wejść na ścieżkę która jest pod kątem ostrym do głównej drogi (jak byśmy zawracali) i ty oto sposobem cali, zdrowi i zadowoleni docieramy do celu naszej wyprawy. Opisałem to tak aby nikt nie miał stresu czy problemu z dotarciem na miejsce.

Wycieczka warta zachodu a jak wygląda te niesamowite miejsce zobaczcie na filmie.


POST CODE na parking: Gradbach, Buxton SK17 0SU


Inny punkt wyjściowy:

Lud's Church Gradbach, Buxton SK17 0SU punkt Wyjsciowy

254 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page