top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

John Rylands Research Institute and Library Manchester #moje_podroze_uk
Chodząc po Machester w sumie bez większego planu zauważyłęm tą bibliotekę.Byłem dosysceptycznie nastawiony do wejścia do środka ale skoro jest WSTĘP WOLNY to czemu nie. Ogromne było moje zaskoczenie tym co zobaczyłem w środku.

Niesamowita neogotycka budowla robi wrażenie. Do tego jest to czynna biblioteka uniwersytecka i studenci mogą normalnie z niej korzystać i studiować stare księgi.

Super miejsce zo zwiedzenia POLECAM

Zoabczcie film:

John Rylands Research Institute and Library Manchester #moje_podroze_uk Co zwiedzić w Manchester ? Instytut Badawczy i Biblioteka Johna Rylandsa to późno-wiktoriański neogotycki budynek na Deansgate w Manchesterze w Anglii. Biblioteka, która została otwarta dla publiczności w 1900 roku, została założona przez Enriqueta Augustina Rylands . Stała się częścią The University of Manchester w 1972 roku, a obecnie mieści większość Zbiorów Specjalnych The University of Manchester Library, trzeciej co do wielkości biblioteki akademickiej w Wielkiej Brytanii. Zbiory specjalne gromadzone przez obie biblioteki stopniowo koncentrowały się w budynku Deansgate. Zbiory specjalne, uważane za jedne z największych w Wielkiej Brytanii, obejmują średniowieczne iluminowane rękopisy i przykłady wczesnego druku europejskiego, w tym Biblię Gutenberga, drugą co do wielkości kolekcję druku Williama Caxtona i najbardziej obszerny zbiór wydań Aldine Press of Venice. Rylands Library Papyrus P52 ma prawo być najwcześniejszym zachowanym tekstem Nowego Testamentu. W bibliotece znajdują się osobiste dokumenty i listy znanych osobistości, w tym Elizabeth Gaskell i Johna Daltona. Styl architektoniczny jest przede wszystkim neogotycki z elementami ruchu Arts and Crafts w ozdobnym i imponującym budynku bramnym, zwróconym w stronę Deansgate, która dominuje w otaczającym krajobrazie ulicznym. Biblioteka, która w 1994 r. otrzymała status klasy I, jest utrzymywana przez Uniwersytet w Manchesterze i otwarta dla czytelników i odwiedzających bibliotekę. Biblioteka jest jedną z kolekcji muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym w ramach Schematu Oznaczeń dla Anglii.Od 2020 r. oficjalnie wyznaczono 152 kolekcje.

Address: 150 Deansgate, Manchester M3 3EH


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page