top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Ilam, Peak District Village

Zaktualizowano: 15 sie 2020


Wieś w Anglii, w hrabstwie Staffordshire. Leży 35 km na północny wschód od miasta Stafford i 206 km na północny zachód od Londynu .

Wioska jest mała ale za to jest niepowtarzalna. Jedyna wieś w Anglii gdzie są wybudowane domki w stylu szwajcarskim !!!

Ilam znany jest głównie z neo-gotyckiego okazałego domu Ilam Hall .

Hale wybudował John Port w 1546 r. W domu tym mieszkali między innymi William Congreve - dramatopisarz i poeta oraz Samuel Johnson - pisarz który pisał przedmowy do dzieł Williama Shakespeare.
Majątek odkupiła od rodziny Port bogaty przemysłowiec Jesse Watts-Russell w 1820r.

To Watts-Russell był odpowiedzialny za szwajcarski wygląd Ilama; odkrył, że dolina i otaczające ją wzgórza przypominały mu Alpy, w związku z czym wybudowano nowe domki w stylu szwajcarskim i uporządkowano większość mieszkańców wsi (którzy i tak mieszkali w domach należących do posiadłości). Zbudował też szkołę w 1857 r. I sfinansował ją, w czasach, gdy nauka nie była obowiązkowa.

Ilam Hall obecnie jest schroniskiem dla młodzieży oraz Motelem YHA

W Ilam jest też kościół saksoński z XIII wieku Church of the Holy CrossPięknie połóżona wioska Ilam jest początkiem szlaku w Peak District i znajduje się tutaj parking National Trust.

Wioska jest bardzo mała ale jeśli ktoś będzie tutaj niedaleko przejazdem lub przyjedzie do Peak District , to na pewno warto tu zajrzeć bo takich domków nie ma nigdzie w Anglii.


Post code: DE6 2AZ

Parking National Trust płatny 6f za cały dzień dla członków NT - free

433 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page