top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Holy Island Lindishfrane

Lindisfarne – wyspa pływowa u północno-wschodnich wybrzeży Anglii, w hrabstwie Northumberland. Ze stałym lądem połączona jest groblą komunikacyjną. W 2001 roku Lindisfarne zamieszkiwały 162 osoby.

W 635 roku na Lindisfarne został założony klasztor ufundowany przez Aidana, mnicha z klasztoru na lonie. W roku 793 klasztor został spalony i splądrowany przez wikingów, a najazd opisany został w Kronice anglosaskiej. Uznany został za pierwszy najazd wojowników ze Skandynawii w historii, otwierający tzw. epokę wikingów.


Holy Island to niesamowite miejsce zarówno na wypoczynek jak też na czynne zwiedzanie wyspy. Wyspa połączona jest z lądem drogą która jest w poprzek zatoki. Można ją przejechać tylko podczas odpływu. Jeśli ktoś się spóźni to wyląduje albo w wodzie albo będzie odcięty od stałego lądu aż do następnego odpływu. Aby się tam dostać trzeba sprawdzić w jakich dniach i godzinach można przejechać, a dla każdego dnia jest inna godzina.

Można to sprawdzić na tej stronie:

Nawet po "odcięciu od świata" jest tutaj co robić :)

Mamy piękny stylowy PUB , hotel , trzy restauracje ,kilka kawiarenek.

Są też pokoje do wynajęcia typu B&B.

Najfajniej byłoby zostać na dobę na wyspie i poodkrywać jej uroki :)


Przy drodze lokalni producenci sprzedają swoje wyroby m.in. świeży chlebek, miód, dżemy i inne własne produkty.Na wyspie mamy kilkanaście atrakcji turystycznych.

Zamek Lindishfarne Castle - Zamek został wzniesiony w roku 1550, a budulcem są kamienie pochodzące z pobliskiego klasztoru Lindsifarne Priory, który na rozkaz ówczesnego króla Henrego VIII został rozebrany .
Zamek należy do National Trust i wstęp dla posiadaczy tej karty jest bezpłatny.

Dla pozostałych osób wstęp jest za biletami:


Osoba dorosła : 9 f

dziecko: 5 f

familijny: 22.50 f


Lindishfarne Priory - Św. Aidan założył klasztor w 635 roku. Przeorem klasztoru był Św.Cuthbert który został pochowany w klasztorze ale na wskutek najazdu wikingów

w VII w jego szczątki zostały złożone w kościele w Durham gdzie są po dziś dzień.

Przy klasztorze jest założone muzeum a całość należy do English Heritage. Jeśli ktoś ma opłaconą tę organizację to wstęp jest bezpłatny, dla pozostałych zwiedzających wstęp jest za biletami


Osoba dosrosła : 7.20

osoby 60+ : 6.50

dzieci (5-15) : 4.30

familijny: 18.70


Muzeum i ruiny są dostępne tylko w określonych terminach w ciągu roku.
Holy Island Church - wybudowany w VII wieku przez Św. Aidana. Anglikański kościół pod wezwaniem Św Maryji Dziewicy był w przeszłości szkołą i kościołem jednocześnie.

Złupiony i ograbiony ze skarbów przez wikingów. Z tego kościoła uprowadzono mnicha Atelstana który został wywieziony do ówczesnej siedziby wikingów co spowodowało że chrześcijaństwo "zawitało" do Norwegii :):) upsss.
Naprawdę warto tu przyjechać i spędzić cały dzień zachwycając się architekturą, historią i piękną przyrodą dookoła wyspy.


Samochód można postawić na parkingu płatnym (jeden na całą wyspę) ale nie jest drogi bo wynosi 3.5f na 2 godziny albo 5.50 na cały dzień.


LOKALIZACJA: Holy Island TD15 2SH

224 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page