top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Edynburg - piękna stolica Szkocji

Zaktualizowano: 19 lut 2020


Edynburg to piękne i tajemnicze miasto. Pełno tu zabytków i mrocznych klimatów.

Miasto które chyba nigdy nie śpi. Cały dzień można zwiedzać stare miasto które stanowi centrum życia kulturalnego i turystycznego szkocji.

Na tym blogu opowiem wam co warto zobaczyć i jaki jest moje doświadczenie w zwiedzaniu Ediego.






Co warto zobaczyć w Edinburgu ??


Lista dla każdego może być inna kto był lub mieszka w stolicy szkocji , bo każdy ma inne doświadczenia ze zwiedzania tego pięknego mista. Jedno jest pewne , wszystkim miasto bardzo sie podoba. Na każdym kroku są wspaniałe zabytki do zwiedzania a jest ich tak dużo że ja będąc tam co roku od trzech lat nie byłem w stanie ich wszystkich obejrzeć.

Centralnym zabytkiem Edingurga jest monumentalny zamek wybudowany na skale wulkanicznej.

Jest to symbol nie tylko samego Edynburga ale i całej Szkocji. Forteca znajduje się na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia w samym centrum miasta. Historia pierwszych śladów fortyfikacji na górze zamkowej sięga IX wieku p.n.e. Większa część obecnych murów budowli pochodzi z XVI wieku, z godnym uwagi wyjątkiem w postaci Kaplicy Św. Małgorzaty z wczesnego XII wieku. Kaplica ta jest dziś najstarszym budynkiem w Edynburgu. Edynburski Zamek jest jedną z niewielu obecnych twierdz, które posiadają swój własny garnizon wojskowy.



Wstęp na zamek jest płatny i wynosi:


Adult (16-59yrs) - £19.50 online : £17.50

Concession (60yrs+ )£16.00 online: £14.00

Child (5-15yrs)£11.50 online £10.50

Zakup biletu online jest tańszy i do tego zaoszczędza nam problemów z kolejkami po bilety na miejscu. To najlepsza forma zakupu wszelkich biletów w Edynburgu.




Royal Mail - Najsłynniejsza ulica w Edynburgu


To główna ulica w centrum starego miasta i zarazem najbardziej popularna ulica w mieście. Prowadzi ona od zamku Edynburg Castle do Pałacu Holyrood. Wzdłóż tej ulicy znajdziemy wspaniałe PUB-y szkockie gdzie mozna naprawdę dobrze zjeść i wypić, sklepiki z pamiątkami, liczne sklepy z alkocholami które specjalizują się oczywiście w Schotch Whiskey.







Camera Obscura i Muzeum Iluzji

Bardzo ciekawe muzeum w którym ożemy zobaczyć sporo atrakcji związanych z iluzją i złudzeniami optycznymi oraz poznać pewne triki które są stosowane np w filmach.

Mamy tu różnego rodzaju urządzenia skonstruowane tak aby nam się np wydawało że oglądamy ruchomy film.

Jest też labirynt luster :

"Kręcący się " tunel przez który można przejść. Wszystko polega na tym że kładka po której się idzie jest nieruchoma a obracają się ściany tunelu w postaci walca co sprawia wrażenie że cała kładka się obraca i zachwilę spadniemy z niej. Efekt piorunujący i naprawdę przejście przez tę kładkę to wyzwanie.




Na tym zdjęciu mój syn jest dużo większy od swojej mamy :)

Punktem centralnym tego ciekawego muzeum jest Camera Obscura - oryginalne urządzenie które pierwszy raz w dziejach pozwalało na obserwowanie osób będących na zewnątrz poprzez odpowiednie ustawienie luster i soczewek przez obserwatora zamkniętego szczelnie w budynku. Urządzenie jest oryginalne i na szczycie muzeum jest specjalny pokaz jak to działa.

Na końcu jest tradycyjnie sklepik z pamiątkami do którego można też wejść od strony ulicy.

CENA:

Adult£16.50

Student (with ID) £14.50

Senior (65+)£14.50

Child (5–15 years)£12.50

Under 5sFree


Na szczycie budynku jest tras widokowy na miasto 360 stopni :):)



Przy Royal Mail znajduje się piękna St. Giles Cathedral którą można zwiedzać a za opłatą "co łaska" można filmować i robić zdjęcia.



National Museum of Scotland


Główne muzeum Edynburga . Olbrzymie i za darmo. Żeby wszystko na spokojnie zobaczyć trzeba poświęcić około 3 godzin. Stworzone jst trochę na wzór londyńskiego. Mamy tu mnóstwo eksponatów z całego świata , wszelkich kultur i religii, dzieje ziemii, życie codzienne itd. itd

Generalnie warto je odwiedzić i każdy tu znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Post Code: Chambers St, Edinburgh EH1 1JF

Czynne od 9.00 do 17.00




Princess Street i Scott Monument


Głowna ulica w samym centrum miasta. Poczęk ulicy jest przy Calton Hill gdzie jest wspaniały punkt widokowy na całe miasto. Po drugiej stronie od Calton Hill jest najwyższy szczyt w Edim - Artur Seat. Można na niego wejść a widoki są fantastyczne.

Na zdjęciu - Artur Seat




Na zdjęciu widok na Calton Hill gdzie są widoczna rzymska budowla przypominająca bardziej włochy niż szkocję.

Podczas mojej "wyprawy" na Artur Seat była straszna mgła i jak się dostałem na góre to nic kompletnie nie było widać i było baaardzo zimno.


Wracamy na Princess Street - wzdłóż tej ulicy mamy niezliczoną ilość sklepów, marketów , sklepików z pamiątkami. Mamy tu jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szkocji czyli Scotisch Monument.


Scott Monument to pomnik szkockiego pisarza Sir Waltera Scotta. Jest to największy pomnik pisarza na świecie. Znajduje się przy Princes Street, w ogrodach o tej samej nazwie. Ma ok. 61 m wysokości i kilka platform widokowych, do których można dojść krętymi schodkami. W sumie jest ich 287. Jego budowa trwała prawie 4 lata i została ukończona w 1844 r. Pomnik zdobi 68 rzeźb, z których 64 są widoczne z ziemi.



Poniżej Scot Monument mamy Princes Street Gardens (Ogrody Princes Street) jest to park w centrum Edynburga, położony u podnóża Zamku. Ogrody były budowane w dwóch etapach - 1770 i 1820 roku - po osuszeniu istniejącego tu dawniej sztucznego jeziora.



Kolejnym wielkim obiektem przy parku Princess Gardens jest Scotisch National Gallery

Które jest całkowicie za darmo !!!!

Wspaniałe dzieła malarzy , wielkie arcydzieła malarstwa szkockich i nie tylko artystów z całego świata.



Kawałek drogi ad centrum miasta mamy Royal Botanic Gardens - post code: EH3 5NZ które też jest darmowe. Olbrzymi obszar wspaniałego parku z niezliczonymi gatunkami roślin, uroczych zakątków i fanatasycznej atmosfery.




A my wracamy do centrum miasta zby opowiedzieć o "podziemnym mieście" taki przydomek mają kamienice w centrum Edynburga która (prawdopodobnie) była inspiracją Ulicy Pokątnej w Harym Potterze.

Dlaczego "podziemnie miasto" - ano dlatego bo domy stoją jeden na drugim. Jesli od Royal Mail wejdziemy do jakiegokolwiek PUB-u to możemy przejść go "na wylot" i wychodzimy ...... na dachy następnego budynku !!! Dosłownie.


Jest to jedna z najbardziej malowniczych ulic Edynburga. Jest tu mnóswo knajpeczek, PUB-ów, jest sklep z akcesoriami dla czarodzieji ,oficjalny sklep Harego Pottera.

O tym miescie można pisać i pisać bez końca a i tak jest to tylko ułamek tego co można tu zobaczyć.

Za darmo można zwiedzić Parlament Szkocki - post code: Edinburgh EH99 1SP

Znajduje się on tuż przy Górze Artura i można równierz go zwiedzać za darmo tylko trzeba przejść kontrole bezpieczeństwa jak na lotniskach. Można wejśc do parlamentu , pochodzić po korytarzach i .......uwaga.......można wejśc na salę obrad parlamentu !!!

Nie można robić zdjęc ani kręcić filmów na sali obrad.



Tuż oboka Parlamentu mamy kolejna atrakcja Edynburga - Dynamic Earth.




Wyróżniający się nowoczesny budynek kryje w sobie wiele atrakcji dotyczących odkrywania przez człowieka kosmosu. Jest tu interaktywne galeria z wypraw w przestrzeń kosmiczną, różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci przybliżające dzieciom kosmos, jest też kino 4DX oraz planetarium.


Bilet wstępu jest płatny:

Adult (Age 16-64) - 14,50 GBP £ 

Children (Age 4-15) - 8,95 GBP £

Senior (Age 65+) - 12,50 GBP £  Student (with ID) (Age 16+) - 12,50 GBP £ 

Plecam zwłaszcza dla dzieci - dużo frajdy i zabawy.



TRANSPOSRT i LOKALIZACJA PARKINGÓW


Czyli czym podróżować po mieście gdzie się zatrzymać oraz gdzie postawić ten nieszczęsny samochód :)

Jedną z atrakcji miasta jest autobus Hop on hop off. Kupujesz bilet który jest ważny 24 godziny i w tym czasie możesz jeźdxić tym autobusem do woli zwiedzając miasto lub wsiadać i wysiadać kiedy chcesz (na ich przystankach). Autobus ma tak dobraną trasę aby można było zobaczyć najważniejsze obiekty stolicy szkocji. Dla początkujących najlepiej jest najpierw objechać cała trasę (45 minut), zobaczyć gdzie są przystanki i dopiero zacząc zwiedzać miasto. Bilet w zasadzie jest ważny dwa dni więc można sobie rozplanować zwiedzanie. W/g mnie fajna alternatywa zamiast błąkać się po mieście i zastanawiać się co jest gdzie. Autobus jest wycieczkowy czyli ma odkryty dach.

Ceny biletów uzależnione są od opcji. Wersja podstawowa czyli atrakcje Edynburga:

Adult : 16f

Child: 8 f

Cena nie jest zabójcza a bardzo ułatwia zwiedzanie.

Autobus ten wjeżdża na "stare miasto" i pod zamek. W sumie ma 14 przystanków dookoła trasy.


Co zrobić jeśli ktoś przyjechał samochodem ???


O poruszaniu się po mieście samochodem nie ma mowy. Nigdzie nie wolno stawać w centrum czyli zostają tylko parkingi. Ale te z NCP są chorendalnie drogie. Za 6 godzin musimy zapłacić 17f ale jest jedna opcja taniego prakingu ale nie jest łatwo ją złapać.

Obok Góry - Artur Seats , są dwa parkingi płatne w prakomacie 1f za godzinę , ale samochód nie może stać dłużej niż 6 godzin jednorazowo. Parking jest otwarty do godziny 18.00 a po tym czasie jest bezpłatny :). Zatem jeśli ktoś przyjedzie o 12.00 to do 18.00 ma równo 6 gdzina a potem możed stać bez biletu a zapłąciy tylko 6f. Ale jak pisałem takich chętnych to jest więcej i czasem trzeba cierpliwości żeby złapać miejsce. Od góry Artura mamy 200m do Parlamentu i DynamicEarth i 1 km do centralnego miejsca w "starym mieście".

Post Code: EH8 8AZ



Co zjeść w Edynburgu ??


Narodową szkocką potrawą jest Haggis . Polacy mają pierogi, anglicy fisch and chips a szkoci mają Haggisa.

Co to takiego bo brzmi tajemniczo.

Haggisa przyrządzamy z owczych podrobów (wątroby, serca i płuc), wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Haggis jest zwykle podawany z ziemniakami i brukwią.




NA zdjęciu jest najbardziej efektowny sposób podania Haggisa czyli warstwami - ziemniaki , brukiew, Haggis i polany wyśmienitym ciemnym sosem na bazie whisky . PYCHOTKA.

Fajnie przeplatają się smaki krojone z góry na dół.

Jest jeszcze Haggis podawany z jasnym sosem na bazie whisky (single malt tylko i wyłącznie)

Lub Haggis układany na trzy oddzielne porcje na jednym talerzu ale w/g mnie ta forma w stożek jest najlepsza. No tak ale gdzie go zjeść. Praktycznie każdy PUB oferuje Haggisa ale w różnych PUB-ach może być inny. Tzn innaczej podany lub z innym sosem ale efekt końcowy i tak jest taki sam czyli mruczenie podczas jedzenia. Ceny kształtują sie od 8 do 12 f w zależności od miejsca.



Ja Haggisa jadłem właśnie tu czyli na Royal Mail jest klimatyczny PUB o nazwie Royal Mail Tawern (tak mniej więcej w połowie ulicy) . Z wyśmienitą i bardzo przyjazną obsługą :):)

Można sobie zrobić np. takie zdjęcie:


Ten pośrodku to bardzo uprzejmy i pomocny kelner z PUB-u i jak widać z poczuciem humoru.


O Edynburgu można jeszcze pisać i pisać i na pewno po kolejnej wizycie w Edim w 2020 roku na pewno coś dorzucę .




237 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page