top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

DURHAM - historyczne miasto

Zaktualizowano: 29 sie 2019


Durham to zabytkowe miasto w północno-wschodniej Anglii, położone nad rzekami Wear i Browney. Nazwa miasta oznacza wzgórze na wyspie i pochodzi od starożytnych angielskich słów dun (wzgórze) i holmr (wyspa). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy w obawie przed coraz częstszymi najazdami wikingów w miejsce dzisiejszego miasta przybyli mnisi z wyspy Lindisfarne (zwanej także Holt Island). Wkrótce potem rozpoczęli oni budowę klasztoru oraz katedry jako miejsca pochówku i schronienia ciała św. Cuthbert'a z Lindisfarne. Pierwsze sanktuarium jakie wzniesiono dla zmarłego biskupa, było drewnianym kościołem. Kolejny, tym razem kamienny, wybudowano na skalistym wzgórzu otoczonym z trzech stron ciasnym zakolem rzeki Wear. W 1066 okoliczne tereny wraz ze świątynią zostały podbite i zajęte przez Normanów, którzy wznieśli tu obecną katedrę a także rozpoczęli budowę zamku.

W katedrze kręcono zdjęcia do filmów o Harrym Potterze. Tutaj zostały nakręcone sceny z korytarzy, klasy transmutacji oraz dziedzińca transmutacji w Hogwarcie !!!

Prawdziwa gratka dla fanów HPZwiedzanie katedry jest darmowe.


Kolejnym ważnym obiektem Durham jest zamek położony obok katedry.

To normańska budowla warowna. Od 1840 znajduje się w nim uniwersytet. Zamek można zwiedzać, ale tylko z przewodnikiem, ponieważ jest domem dla ponad stu studentów. Zamek umiejscowiony jest na szczycie wzgórza, nad rzeką Wear.

Zamek jest płatny ale bilety nie są drogie:

Osoba dorosła : 5f

dziecko 5-15 : 4f

family 2+3 : 15 f

Lokalizacja : DH1 3RWDookoła zamku i katedry znajduje się rzeka którą można popływać wynajętą łódką.Taka przyjemność kosztuje 7f od osoby dorosłej.
Obok rzeki znajduje się klimatyczna kawiarnia z oświetleniem. Uroku dodają kaczki które czekają na poczęstunek.
Warto przejść się na tyły katedry i obejść ją dookoła !!Po zwiedzeniu katedry i zamku warto wrócić do centrum miasta na piękny zabytkowy rynek .

Układ centrum miasta jest typowy dla małych miast . Centralną część zajmuje Town Hall (ratusz), kościół (przerobiony na rynek) i wspaniały wielki pomnik.

Ten wspaniały pomnik w centrum miasta to markiz Londondery który był wojskowym (dlatego w mundurze) miał wiele posiadłości w Durham oraz był właścicielem kopalni.

Bardzo przyczynił się do poprawy życia ludzi w Durham , więc wystawili mu pomnik.

Obok Town Hall jest typowy dla miasteczek Markt Town czyli popularny rynek.

Obok rynku mamy bardzo stylowy PUB który warto odwiedzić ze względu na świetny charakter wnętrza i ........ darmową toaletę hehe


Warto tu przyjechać bo miast oma swój urok i niepowtarzalny klimat a zabytki są naprawdę imponujące. Parking miejski jest niedrogi i kosztuje 3.50 za 6 godzin więc można powiedzieć że jest tani.

Lokalizacja parkingu: Prince Bishops Car Park, Durham City DH1 3UJ

204 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page