top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Dove Stone - Peak District

Zaktualizowano: 1 sty 2021
Dovestone Reservoir leży u zbiegu dolin Greenfield i Chew Brooks powyżej wioski Greenfield, na Saddleworth Moor w Greater Manchester w Anglii. Zbiornik znajduje się na zachodnim skraju Parku Narodowego Peak District. Dostarcza wodę pitną do okolicznych terenów i stanowi atrakcję turystyczną, umożliwiając kilka spacerów wśród malowniczych krajobrazów.
Wał ziemny zapory ma 38 metrów wysokości i 550 metrów długości. Ma 4,25 m szerokości w koronie i 183 mw najszerszym miejscu u podstawy.

Dovestone jest prawdopodobnie ostatnią dużą zaporą zbudowaną w Wielkiej Brytanii z konwencjonalnym rdzeniem z gliny kałużowej. Objętość tamy wynosi 34 000 metrów sześciennych.

Na ścianie zapory w pobliżu szybu zrzutowego znajduje się genialnie zaprojektowany przelew awaryjny składający się z trzech metalowych rynien, które po całkowitym przepełnieniu przechodzą przez ścianę, przechodząc przez jezdnię i z powrotem do rzeki poniżej. Przelew awaryjny jest aktywowany w przypadku gwałtownej powodzi o głębokości około dwóch metrów.


Zbiorniki wodne i otaczające je wrzosowiska przyciągają spacerowiczów i turystów. Biegacze biorą udział w wyścigu w każdy piątek wieczorem w miesiącach letnich. Ścieżka wokół Dovestone jest dobrze utrzymana, żwirowa i stosunkowo płaska. Z jej okrężnej ścieżki prowadzą ścieżki do Chew Reservoir, w kierunku parkingu przy Binn Green i wzdłuż Greenfield Valley, obok Yeoman Hey i Greenfield Reservoirs.
Jak dojechać :

1. Dove Stone Reservoir Car Park - Greenfield, Oldham OL3 7NE

2. Binn Green Car Park - Oldham OL3 7NN

Wszystkie parkingi są BEZPŁATNE !!

Można tez ustawiać w niektórych miejscach samochody wzdłóż drogi

Są też na trasie małe parkingi oznaczone drogowskazem.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page