top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Dolbadarn Castle - Snowdon LLanberies WaliaPołożony w miejscowości LLanberies zamek - baszta jest bardzo ciekawym zamkiem bo jest to i zamek i więzienie jednocześnie.


Walijski zamek i samotny strażnik przełęczy Llanberis w Snowdonii


Zajmujący wysokie, samotne miejsce z widokiem na wody Llyn Padarn, zbudowany przez tubylców zamek Dolbadarn był niegdyś istotnym ogniwem obronnym starożytnego królestwa Gwynedd. Najprawdopodobniej zbudowany przez Llywelyna ap Iorwertha (Llywelyn the Great) pod koniec XII lub na początku XIII wieku, stał na straży strategicznej trasy prowadzącej w głąb lądu z Caernarfon do górnej doliny Conwy.


Dziś miejsce to jest zdominowane przez solidną okrągłą wieżę, bardzo różniącą się stylem od niezatopionych płyt łupkowych, które tworzą ściany kurtynowe zamku. Wieża o wysokości 15,2 m / 50 stóp została prawdopodobnie zainspirowana konstrukcją podobnych fortec zbudowanych przez rywali Llywelyna na pograniczu południowych Marchii.

Postcode LL55 4UB

Zamek Dolbadarn został zbudowany w latach dwudziestych lub trzydziestych XII wieku przez Llywelyna Wielkiego, u podstawy przełęczy Llanberis, z widokiem na jezioro Llyn Padarn w północnej Walii. Tradycyjnie walijscy książęta nie budowali zamków, zamiast tego używali niebronionych pałaców zwanych llysoedd lub dworów. Od końca XI wieku Normanowie wkroczyli do Walii, zajmując ziemie na północy i ustanawiając grupę okupowanych terytoriów na południu zwaną Walijskimi Marchiami.Lokalizacja zamku była ważna zarówno dlatego, że kontrolował ważną przełęcz górską, jak i być może dlatego, że Llywelyn twierdził, że jest panem gór i wybrzeży Walii: wydaje się, że kilka jego zamków zostało ulokowanych z myślą o takiej politycznej symbolice.

W XVIII wieku zamek Dolbadarn był zrujnowany i niezamieszkany. Jednak od lat sześćdziesiątych XVIII wieku stał się popularnym tematem dla malarzy zainteresowanych modnymi wówczas stylami krajobrazu Wzniosłego i Malowniczego.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page