top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

CULZEAN CASTLE - WYTWORNY ZAMEK NA KLIFOWYM BRZEGUCulzean Castle stoi na krawędzi klifu i jest integralną częścią Culzean Country Park. Na dzień dzisiejszy zamek jest jedną z popularnych atrakcji turystycznych w Szkocji, jak również miejscem organizacji wszelkiego typu imprez plenerowych, festynów...

Pierwszą pisemną wzmiankę o Tower House w Culzean datuje się na 1400 rok, ale możliwe, że budowla ta jest dużo starsza. Wcześniej znana była jako „Coif Castle” lub „House of Cove”, biorąc swoją nazwę od jaskiń znajdujących się poniżej. W 1600 roku nazwa ta zmieniona została na „Cullean Castle” wymawianą zgodnie z zasadami wymowy przyjętymi w XVIII wieku.


Dobrze opisana historia Culzean zaczyna się właściwie od 1569 roku, kiedy to Sir Thomas Kennedy otrzymał nieruchomość od swojego brata, czwartego hrabiego Cassillis. W 1590 roku zaczął on rozbudowywać Tower House. Powiększanie i modernizacja budowli pochłonęła ogromne środki finansowe.


Z biegiem czasu, zamek Culzean zaczął pełnić rolę domu rodzinnego. W XVII wieku zbudowano tarasy i ogrody rekreacyjne. Ponieważ posiadłość nie była zamieszkiwana przez okrągły rok to i remonty oraz modernizacje były dokonywane bardzo nieregularnie.


W XVIII wieku splot wydarzeń spowodował przekształcenie Culzean Castle, z relatywnie skromnej baszty, w neoklasycystyczny pałac. Stało się to nie tylko w wyniku napływu bogactwa, które doprowadziło do tej transformacji. Powodem była raczej chęć stworzenia domu „trofeum”, budynku, który mówiłby, a nawet krzyczał, że na miejsce przybyła rodzina Kennedy.

To, co obecnie możemy oglądać na zamku Culzean jest wynikiem wielu lat starannej renowacji prowadzonej przez Trust for Scotland.

Na dzień dzisiejszy zamek jest jedną z popularnych atrakcji turystycznych w Szkocji, jak również miejscem organizacji wszelkiego typu imprez plenerowych, festynów lub nawet wesel.Cena biletów

Bilet "łączony", uprawniający do zwiedzenia zamku i ogrodów:

  • Dorośli: £15.50

  • Ulgowy: £11.50

  • Bilet rodzinny: £38

Godziny otwarcia Culzean Castle
  • Zamek: od 30 marca do 31 października, codziennie od 10:30 do 17:00 (ostatnie wejście o 16:00)

  • Country Park: przez cały rok, codziennie od 9:30 do zmierzchu

  • Walled garden: przez cały rok, codziennie od 9:30 do 17:00 (lub zmierzchu jeśli nastąpi wcześniej)

  • Visitor Centre: od 3 stycznia do 29 marca, Sobota/Niedziela od 11:00 do 16:00; od 30 marca do 31 października, codziennie od 10:00 do 17:00; od 1 listopada do 31 grudnia (zamknięte 25/26 grudnia), Sobota/Niedziela od 11:00 do 16:00.

Kontakt / dodatkowe informacje

Culzean Castle & Country Park

Maybole

Ayrshire

KA19 8LE
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page