top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

CONWY - zabytkowe miasto Walii

Zaktualizowano: 16 lip 2019

Conwy – miasto w północnej Walii, w hrabstwie Conwy nad rzeką Conwy

Miasto liczy 14208 mieszkańców.

Najbardziej znanym obiektem w mieście jest średniowieczny zamek z XIII wieku, który w 1986 roku został wpisany na listę światowego dziedzićtwa UNESCO

Piękne małe miasteczko położone w niezwykle malowniczym miejscu nad zatoką.

Z zatoki mamy wspaniały widok na wzgórza a całość krajobrazu dopełnia port dla Yachtów, kutrów rybackich i statków wycieczkowych.

Można za niewielkie pieniądze bo do 2f do 6f przepłynąć się statkiem po zatoce a cena jest zależna od długości podróży i trasy. Statek za 6f płynie aż do Llandudno opływając Great Orme i płynie aż do Little Orme (czyli na drugą stronę zatoki) i wraca z powrotem.

Gdy jedziemy do Conwy z Llandudno na trasie przed wjazdem do miasta "wita nas" wspaniały zamek z XIII wieku. Są to ruiny ale w bardzo dobrym stanie , które można zwiedzać.

Bilet kosztuje 7f za osobę dorosłą , dziecko 6f , familly na dwie dorosłe i 3 dzieci 28f.

Można wchodzić i zwiedzać wszystkie wierze zamku !!

Przed zamkiem jest piękny stary most który znajduje się nad przesmykiem - kiedyś to było jedyne wejście do miasta.
Miasto otoczone jest murami obronnymi na które można wejść i obejść całe miasteczko dookoła. Mury obronne miasta są bezpłatne. Widok z nich jest fantastyczny bo widzisz całe miasto z góry.


Parkingi w miasteczku są płatne w/g parkomatu ale nie są to jakieś wysokie opłaty. Największy parking znajduje się koło zamku i tam w zasadzie wszyscy parkują.

Same Conwy jest niewielkie, ma zaledwie kilka uliczek ale są naprawdę piękne. Dużo jest tu sklepików z pamiątkami, regionalne sklepy z jedzeniem, sklepy z akcesoriami rycerskimi,

kilka pięknych PUB-ów.Oprócz zamku, murów miasta, Pub-ów, sklepików i pięknych stylowych restauracji mamy jeszcze jedną niecodzienną atrakcję - najmniejszy dom w Wielkiej BrytaniiDom jest autentyczny i zachowano całe "wyposażenie" .

Dom ma 72 cale szerokości i 122 cale wysokości. Mieszkał tam lokalny rybak

Rober Jones w 1900 r a dom kupił za 5 funtów.

Domek ma wewnątrz ławkę do siedzenia, kominek, mały (minimalny) kredensik, drabinę na górę gdzie znajduje się łózko do spania z szafeczką i miską do mycia.

Trudno jest zrobić zdjęcie bo miejsca jest naprawdę niewiele.

Wstęp do tego domku jest odpłatny ale cena nie "zwala z nóg" bo wynosi 1 funt. Tak tylko jeden funt aby zwiedzić ten domek. Na zdjęciu widać panią która sprzedaje bilety i opowiada historię tego niezwykle urokliwego domku.

Domek jest tuż przy zatoce gdzie można sobie wykupić wycieczkę statkiem po zatoce.

Jest tam też stylowy PUB o groźnej nazwie Liverpool Arms a założyli go rybacy i handlowcy z Liverpool którzy przypływali tu po towary i ryby.Niezwykle malownicza i piękna okolica oraz turystyczne atrakcje zachęcają aby tu na pewno przyjechać na cały dzień bo warto. Jest tu co zwiedzać .

Z Llandudno do Conwy jeździ autobus wycieczkowy , bilet 12 f od osoby ale jest ważny 24 godziny. Jest to autobus typu Hop-On-Hop-Off czyli wskakuj i wyskakuj ile chcesz :)

Ma dwie trasy jedna to wycieczka z Llandudno do Conwy i trwa 60 minut. Druga to z Llandudno około mola do Great Orme (wjeżdża na górę). Razem ma aż 12 przystanków i jest to najlepsza forma podróżowania pomiędzy tymi turystycznymi miastami.


100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page