top of page
  • Zdjęcie autoraJarek

Clapham - "brama do Yorkshire Dales"


Clapham to wioska położona wzdłuż obu stron strumienia wioski dlatego jest spokojnym i klimatycznym miejscem do odwiedzenia i pobytu.

PUB New Inn był niegdyś XVIII-wiecznym zajazdem, ale teraz wita podróżnych przyjeżdżających zarówno samochodem, pociągiem, jak i rowerem. Mała Croft Café jest również popularna wśród rowerzystów na Way of the Roses i Yorkshire Dales Cycle Way, która przechodzi przez wieś, podobnie jak Pennine Bridleway. We wsi znajduje się wiele interesujących sklepów sprzedających wszystko, od przędzy dziewiarskiej po lokalne wyroby rzemieślnicze. Sklep wiejski i poczta działają teraz jako sklep społecznościowy.

Ingleborough Hall, obecnie ośrodek zewnętrzny, był kiedyś domem Reginalda Farrera, wielkiego edwardiańskiego botanika i kolekcjonera roślin. Wiele jego okazów wciąż znajduje się w posiadłości nad jeziorem, która wciąż zapewnia energię hydroelektryczną na składzie drewna.

Wędrówki: W wiosce jest "brama do Yorkshire Dales " po przejściu której zaczyna się Park Narodowy :)Wejście na sam główny trakt opłata 1f od osoby ale tym traktem dochodzi się do

Ingleborough Cave, jednej z najlepszych jaskiń w Dales, lub dalej w górę Trow Gill do ramion samego Ingleborough, gdzie znajduje się przepaść Gaping Gill oraz wejść na szczyt najbardziej znanego z Trzech Szczytów - Ingleborough !!

Cała trasa ma około 10 km w jedną stronę do szczytu. Dojście do jaskini Ingleborough Cave to jakieś 3 km dobrym ubitym traktem wzdłóż malowniczej rzeki.


Na pytanie : Czy można tam pojechać z dzieckiem w wózku ? odpowiadam - można bo jest do jaskini ubita twarda i równa droga. Za jaskinią już teren jest mniej przyjazny dla wózków.

Na pewno warto przejść całą drogę aż do szczytu Ingleborough.

Mój obecny wypad do Clapham to tylko rekonesans ale tu wrócę i nadrobię tą trasę w całości.


Kod pocztowy do Parkingu: LA2 8EF


Zaparaszam do obejżenia filmu z mojego pierwszego wyjazdu do Clapham :):)

138 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page